Birçok insan için sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olmak önemlidir. Kişilerin estetik algısında dişlerin sağlıklı görünümün beyaz renkli olması gerektiği algısı yaygındır. Bu nedenle diş beyazlatma uygulamaları oldukça talep görür. Bununla birlikte diş beyazlatmanın doğru ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için belirli konulara dikkat edilmesi gerekir. Bazı durumlarda diş beyazlatma işlemleri, diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği için her bireye diş beyazlatma uygulaması önerilmez.

 

Diş Beyazlatma Nedir?

Dişlerin, günlük hayatta çeşitli nedenlerle sarararak veya koyulaşarak renk değişikliğine uğraması sonucunda istenmeyen bir görünüme kavuşması durumunda diş beyazlatma işlemini uygulaması akıllara gelir. Dişlerin estetik yönden güzel ve sağlıklı bir görünüme ulaştırılması amacıyla yapılan ve diş rengini beyaza yaklaştıran uygulamalar diş beyazlatmanın içerisinde kabul edilir. Bu amaçla profesyonel olarak diş hekimliği kliniklerinde uygulanabilen teknikler olduğu gibi, marketlerden temin edilebilen beyazlatıcı diş macunları ve çeşitli kimyasal ürünler gibi evde uygulanabilen yöntemler de bulunur. Her bir yöntemin uygulanma şekli, etkinliği ve diş sağlığı açısından etkileri farklı olduğu için her hastaya önerilen yöntem farklılık gösterebilir.

 

Dişler Neden Sararır?

Dişler doğal renklerini iki şekilde kaybetme eğilimindedir. Bu süreçler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Dışsal Renk Değişikliği: Kahve, çay, gıda boyaları, sigara kullanımı gibi diş yüzeyine dışarıdan etki eden kimyasallar nedeniyle zamanla diş renginde sararma veya koyulaşma görülebilir. Bu nedenle dışsal renk değişikliği olan dişlerde diş yüzeyini hedefleyen teknikler daha etkilidir.

İçsel Renk Değişikliği: Dişin içinde yer alan dokularda tahribata veya fonksiyon kaybına yol açan sağlık sorunlarına bağlı renk değişiklikleridir. Genellikle dişin büyüme ve gelişme dönemini kapsayan çocukluk çağlarında ateşli hastalık, ilaç kullanımı, dişin uğradığı travmalar, enfeksiyonlar, çürükler veya yaşlanma ile görülürler. Bu tip renk değişikliklerinde profesyonel düzeyde uygulanan tekniklere ihtiyaç duyulur.

 

Diş Beyazlatma İşlemindeki Seçenekler Nelerdir?

Dişlerin beyazlatılmasında, hastaların diş hekimleriyle görüş alışverişinde bulunarak kendi dişleri için en ideal ve etkili yöntemi belirlemesi oldukça faydalı olur. Dişlerini beyazlatmak isteyenler, diş beyazlatma için evde uygulanabilen basit yöntemlere veya diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel tekniklere kadar geniş bir yelpazede yer alan seçeneklerden birine yönelebilir.

Hangi tekniklerin kimlere uygulanacağının belirlenmesinde; dişlerdeki renk değişikliğinin tipi, şiddeti, yaygınlığı, tedavinin ücreti ile hastanın yaşı, altta yatan hastalıkları, dişlerine uygulanan önceki tedaviler gibi hastaya uygulanabilirliği etkileyen durumlar önem teşkil eder. Diş beyazlatma sürecinin bazı kişilerde uzun zaman alabileceği ve birden fazla tekniğin koordineli olarak uygulanmasıyla kademeli olarak istenen beyazlığın elde edilebileceği unutulmamalıdır. Özellikle diş etlerinde çekilme olan, diş yapısında bozulma yaşayan veya ağız yapılarında hasar gelişen hastalarda profesyonel tekniklerden yararlanılması oldukça önemlidir.

 

Profesyonel Diş Beyazlatma Teknikleri

Ağartma (bleaching): Diş hekimi tarafından gerçekleştirilen bu işlemde karbamid peroksit veya hidrojen peroksit kullanılır. Bu işlem sayesinde içsel (intrensek) nedenlerle renk değişikliğine uğrayan dişlerde beyazlama sağlanır. Klinik şartlarında oldukça hızlı ve etkili sonuçlar alınabilir.

Aparat (tray) Uygulaması: Diş beyazlatmada kullanılan maddeleri içeren bir jel ile kaplanmış ve kişiye özel hazırlanan diş aparatlarının evde 30 dakika ile 1 saat arasında takılarak uygulanması ile dişler beyazlatılabilir.