Diş çekimi nedir?

Diş çekimi, tedavisi mümkün olmayan dişlerin kemikteki yuvasından çıkartılması işlemidir.

Diş çekimi hangi durumlarda uygulanır?

Diş çekimi işlemi aşağıdaki durumlarda uygulanmaktadır:

-Dişlerde görülen çürükler veya kırıklar sonucu dolgu, kanal tedavisi veya kron uygulamaları yapılabilmektedir. Ancak dişler bu tedavi seçenekleri ile kurtarılamayacak kadar madde kaybına sahipse,

-Diş eti hastalığı sonucu dişi destekleyen çevre dokularda gözlenen kayıplar ileri boyutlardaysa,

-Ortodontik tedavi için yer gereksinimine ihtiyaç duyuluyorsa,

-Gömülü veya yarı gömülü dişler zaman içinde çürüklere, ağrılara ve abse oluşumuna neden oluyorsa diş çekimi gerekebilmektedir.

Diş çekimi nasıl yapılır?

Diş çekimi işleminden önce çekim yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanarak ağrı hissedilmesinin önüne geçilir. Daha sonra lokal anestezinin sağladığı uyuşukluk kontrol edilir. Yeterli uyuşukluk sağlandıysa çekim işlemi gerçekleştirilir.

Diş çekimi ile ilgili sık sorulan sorular 

Diş çekimi ne kadar sürer?

Diş çekimi işleminin süresi dişin kemikle olan ilişkisi, dişin kök sayısı ve dişin komşu dişlerle olan pozisyonu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diş çekimi işlemi için net bir süre vermek mümkün olmasa da ortalama 20 dakika olarak belirlenebilir. Daha komplike olan durumlarda sürenin uzayabileceği unutulmamalıdır.

Çekilen diş kaç gün ağrır?

Diş çekiminden sonra genellikle ilk 2-3 gün içinde ağrı olması normal kabul edilir. Ancak iyileşme süresince ağrı devam edebilir. İyileşme süresi ortalama 7 gün olmakla beraber gömülü diş çekimi gibi daha komplike diş çekimlerinde bu süre 3 haftaya kadar uzayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki diş çekim sonrası önerilere dikkat edilmesi ağrı oluşumunu azaltacaktır.

Diş çekimi sonrası ağrı nasıl dindirilir?

Diş çekimi sonrası ağrı oluşmaması için çekim sonrası önerilerine dikkat edilmesi çok önemlidir. Ağrı oluştuktan sonra dindirilmesi için eğer hekiminiz bir başka ilaç reçete etmediyse Aspirin dışında bir ağrı kesici kullanılabilir.